Mnoho majiteľov psov dobre vie, že čokoláda môže psom spôsobiť vážne problémy. Existuje však niekoľko bežných potravín, ktoré pravdepodobne máte u seba doma a ktoré vášmu domácemu zvieratku môžu spôsobiť vážne problémy. V domácnosti môžete mať aj iné potraviny a veci, ktoré by ste svojmu psovi nemali dávať. Pred tým, než svojmu psovi dáte niečo iné okrem jeho bežnej stravy, sa poraďte s veterinárom.

Umelé sladidlo

Xylitol je umelé sladidlo, ktoré sa nachádza v žuvačkách, arašidovom masle bez cukru, zubných pastách a ďalších produktoch a ktoré sa získava zo stromov s tvrdým drevom. Nadmerná konzumácia xylitolu môže u ľudí spôsobiť nadúvanie a hnačku – ale pre psov je xylitol toxický. Je dôležité, aby výrobky obsahujúce xylitol boli ďaleko od miesta, kde by ich váš pes, aj keď iba náhodou, mohol zjesť.

Alkohol

Psie obličky na rozdiel od tých ľudských nedokážu efektívne spracovať alkohol, čo môže spôsobiť zdravotné problémy. Čerstvá, čistá voda je pre psa vždy najlepšia.

Avokádo

V prípade avokáda psovi neuškodí jeho dužina, ale kôstka, šupka a listy áno. Tie totiž obsahujú látku nazývanú persín, ktorá spôsobuje zvracanie a hnačku.

Kofeín

Kofeín síce pre psy nie je toxický, ale vplýva na nich rovnako ako na ľudí. A keďže sú psy na jeho účinky citlivejšie, môžu sa po jeho konzumácii cítiť nepríjemne. Ak váš pes požije aj malé množstvo kofeínu, môže byť hyperaktívny alebo dostať triašku.

Čokoláda

Je dobre zdokumentované, že čokoláda je pre psy vysoko toxická. Dôvodom je to, že obsahuje teobromín, stimulant, ktorý u psov narúša metabolické procesy. Tmavá čokoláda a čokoláda na pečenie majú zvlášť vysoký obsah teobromínu, čo je pre psy ešte nebezpečnejšie. V závislosti od množstva, ktoré skonzumuje, môže mať pes pokazený žalúdok, srdcové problémy, záchvaty alebo dokonca môže aj zomrieť.

Vyprážané a mastné jedlá

Vyprážané a mastné jedlá môžu byť pre psy škodlivé rovnako ako pre ľudí. Potraviny s vysokým obsahom tuku môžu spôsobiť, že pes bude mať žalúdočné ťažkosti, a u niektorých psov môžu tiež prispieť k zápalu pankreasu. Pravidelná konzumácia takýchto potravín môže navyše viesť k obezite a súvisiacim zdravotným problémom.

Cesnak a cibuľa

Mnohí ľudia pravidelne pripravujú jedlá s cibuľou a cesnakom, ale pre psy sú tieto bežné ingrediencie jedovaté. Či už sú cesnak a cibuľa surové, alebo varené, ich konzumácia môže u psa spôsobiť poškodenie červených krviniek, ktoré môže viesť k anémii.

Hrozno a hrozienka

Toto ovocie je zdravé pre ľudí, ale toxické pre psy. Hrozno a hrozienka majú dramatický vplyv na zdravie psa a môžu viesť k akútnemu a náhlemu zlyhaniu obličiek.

Orechy

Hoci sa môže zdať, že sú zdravé, určite ich nedávajte svojmu psovi. Pre ich veľkosť hrozí riziko, že by ich pes mohol prehltnúť a začať sa dusiť. Zároveň však obsahujú veľa tuku, ktorý by mohol psovi spôsobiť žalúdočné problémy. Vysoko jedovaté sú najmä makadamové orechy. Nie sú smrteľne jedovaté, ale pes po nich môže stratiť schopnosť chodiť, bude vracať, pociťovať letargiu a bude mať triašku.

Mlieko, smotana a syr

S pribúdajúcim vekom psy strácajú schopnosť tráviť mliečne produkty, pretože na to nemajú potrebné enzýmy. To znamená, že ak zjedia mlieko, smotanu alebo syr, môžu vykazovať príznaky neznášanlivosti laktózy ako zvracanie, hnačka a pokazený žalúdok.

Ak si myslíte, že váš pes zjedol niečo, čo nemal, je veľmi dôležité okamžite požiadať o radu veterinára. Tieto toxické potraviny by ste mali uchovávať tak, aby k nim pes nemal prístup, aby ste s istotou vedeli, že žerie len vhodnú potravu.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt bol pridaný do porovnávania.